Nowa propozycja
Prezydent Iranu zadeklarował też, że Iran zaproponuje zakup amerykańskiego wzbogaconego uranu na potrzeby medyczne. Dodał, że oferta ta będzie przedstawiona przez wysokich rangą irańskich dyplomatów na spotkaniu 1 października w Genewie z przedstawicielami pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Chin) i Niemiec.
- Uważam, że jest to bardzo solidna propozycja, która stanowi dobrą okazję do rozpoczęcia relacji opartych na zaufaniu między USA a Iranem i do zaangażowania się we współpracę - ocenił Ahmadineżad. Według niego około dwudziestu produktów medycznych jest obecnie wytwarzanych w reaktorze badawczym w Teheranie. Powstają tam izotopy radioaktywne wykorzystywane do stawiania diagnoz i leczenia - wyjaśnił Ahmadineżad, dodając, że potrzeba do tego celu więcej paliwa nuklearnego.
Do celów naukowych
Reaktor ten został dostarczony przez USA przed rewolucją islamską z 1979 roku, kiedy reżim szacha Rezy Pahlawiego był jeszcze wspierany przez Amerykanów. - Chcemy kupić te materiały atomowe do celów medycznych. To kwestia humanitarna - podkreślał prezydent Iranu. Ahmadineżad powtórzył, że Iran nie jest zainteresowany pozyskaniem broni atomowej.
Holokaust nie powinien być pretekstem
Zapytany, dlaczego zaprzecza Holokaustowi, Ahmadineżada odparł: "Należy zadać sobie pytanie, czy takie zdarzenie miało miejsce, gdzie do niego doszło, kto je przygotował i jaka była w nim rola Palestyńczyków? Jaką zbrodnię popełnili, aby zasłużyć na to co dostali w jego wyniku. Dlaczego Palestyńczycy mają być ofiarami? (...) Jaką rolę odegrali w Holokauście? Dlaczego Holokaust jest wykorzystywany jako pretekst do okupowania ziemi innych ludzi?.
Na pytanie o powyborcze niepokoje w Iranie i ewentualny proces przywódców opozycji stwierdził, że nie chce stawiać nikogo przed sądem, a w Iranie "ludzie należący do różnych grup mogą swobodnie wybierać ścieżkę polityczną, którą chcą podążać". - Wybory w Iranie są prowadzone w ramach przewidzianych prawem i są wolne. W każdych wyborach może wygrać jedna osoba - podkreślił.
Broń atomowa do pozyskiwania energii?
Amadineżad wysunął swoje propozycje w chwili, gdy przywódcy światowych mocarstw, w tym prezydent USA Barack Obama i Francji Nicolas Sarkozy, wykazali stanowczość wobec programu nuklearnego Iranu w trakcie obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Kraje zachodnie podejrzewają, że Iran chce pozyskać broń atomową pod pozorem prowadzenia cywilnego programu jądrowego. Teheran twierdzi, że jego działania mają charakter pokojowy i służą pozyskaniu energii.
pap, dar