Następnie zauważył: "Poprzez swą historię, to terytorium w sercu kontynentu, na skrzyżowaniu dróg między północą i południem, wschodem i zachodem, było miejscem spotkania różnych ludzi, tradycji i kultur".
"Niewątpliwie prowadziło to czasem do tarć, ale w dłuższej perspektywie okazało się owocnym spotkaniem" - podkreślił.
"W najbliższych miesiącach obchodzona będzie 20. rocznica aksamitnej rewolucji, która szczęśliwie przyniosła pokojowe zakończenie szczególnie trudnego okresu dla tego kraju, w którym napływ idei i kulturowych wpływów był surowo kontrolowany" - powiedział papież.
"Przyłączam się do was i waszych sąsiadów, składając dziękczynienie za wasze wyzwolenie spod tych opresyjnych reżimów" - dodał Benedykt XVI.
W dalszych słowach zauważył, że "tak, jak upadek Muru Berlińskiego wyznaczył przełom w światowej historii, więcej jeszcze uczynił dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, umożliwiając im zajęcie słusznie należącego im się miejsca jako suwerennych aktorów w koncercie narodów".
Benedykt XVI położył nacisk na to, że nie można lekceważyć "kosztów 40 lat politycznych represji". Jak stwierdził, "szczególną tragedią dla tej ziemi była podjęta przez ówczesne władze próba uciszenia głosu Kościoła". Przywołał postaci prześladowanych dostojników kościelnych - zmarłego 40 lat temu arcybiskupa Pragi kardynała Josefa Berana, a także jego następcy - kardynała Frantiszka Tomaszka, którego - jak dodał - znał osobiście.
"Teraz, kiedy wolność religijna została przywrócona, wzywam wszystkich obywateli republiki, by odkryli na nowo chrześcijańskie tradycje, które ukształtowały ich kulturę, a wspólnotę chrześcijańską zachęcam do tego, by dalej słychać było jej głos w momencie, gdy naród podejmuje wyzwania nowego tysiąclecia" - zaapelował papież.
Zwrócił się następnie do słuchającego jego przemówienia prezydenta Czech Vaclava Klausa: "panie prezydencie, wiem, że pragnie pan, aby religia odgrywała większą rolę w życiu tego kraju".
Przypominając hasło widniejące na zamku na Hradczanach: "prawda zwycięża", Benedykt XVI powiedział: "moją najszczerszą nadzieją jest to, że światło prawdy dalej będzie prowadzić ten naród, tak błogosławiony w swej historii przez świadectwo wielkich świętych i męczenników".Podczas wizyty w kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w dzielnicy Mala Strana, gdzie znajduje się słynna figura Dzieciątka Jezus z Pragi, papież Benedykt XVI skierował żarliwy apel o obronę dzieci niekochanych, odrzucanych i nieszanowanych, a także ofiar przemocy. Mówił o tym, "jak wiele dzieci nie jest kochanych ani przyjętych i szanowanych".
"Ileż pada ofiarami przemocy i wszelkich form wykorzystywania przez osoby bez skrupułów" - mówił Benedykt XVI podczas spotkania z czeskimi rodzinami. Zaapelował następnie o otoczenie dzieci szacunkiem i troską, na jakie zasługują.
Modlił się za rodziny przeżywające trudności i kryzys, dotknięte chorobami i bólem, "zranione przez niezgodę i niewierność".
Figurka Dzieciątka Jezus z Pragi stanowiła inspirację dla stworzenia postaci "Małego Księcia", słynnej książki Antoine'a de Saint-Exupery'ego.
pap, em