Unia Afrykańska przyjęła na szczycie w Ugandzie konwencję, która zobowiązuje państwa członkowskie do ochrony i pomocy uchodźcom wewnętrznym - ludziom, którzy w wyniku konfliktów lub klęsk żywiołowych opuścili swoje domy, pozostając w granicach własnego kraju.
Konwencja, łącząca główne aspekty międzynarodowego prawa humanitarnego, po raz pierwszy zobowiązuje państwa Unii do zapobiegania tego rodzaju wysiedleniom, a także do zapewnienia uchodźcom wewnętrznym podstawowych praw. Aby wejść w życie, musi być ratyfikowana przez 15 z 53 krajów UA. Dotychczas dokument podpisali przedstawiciele pięciu państw, w tym liderzy Zimbabwe i Somalii. Ta ostatnia jest trzecim pod względem ilości uchodźców wewnętrznych krajem w Afryce, po Sudanie i Kongu.
Pogoda dla uchodźców
Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres podkreślił po zakończeniu szczytu, że konwencja zwraca uwagę na ocieplenie klimatyczne jako jedną z przyczyn pojawienia się problemu uchodźców wewnętrznych. Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych John Holmes powiedział, że 2008 roku w Afryce miały miejsce 104 klęski żywiołowe, z których 99 procent było związane z klimatem.
Czarny kontynent pełen uchodźców
Połowa z 12 milionów uchodźców wewnętrznych na świecie przypada na Afrykę. W przeciwieństwie do uchodźców uciekających do innych krajów, których prawami zajmuje się specjalna agenda ONZ, uchodźcom wewnętrznym przysługuje tylko niewielka lub żadna ochrona.
PAP, arb