"Chociaż wciąż prowadzone są testy, wyniki tych, które się zakończyły i o których została powiadomiona WHO, pokazują, że szczepionka (przeciwko A/H1N1) nie jest powodem śmierci" - sprecyzowała.
Według WHO, na którą powołuje się agencja AFP, sprawdzono około 30 przypadków śmiertelnych w ramach masowej kampanii szczepień przeciwko A/H1N1; ustalono, że zgony te nie mają związku ze szczepieniami.
Jak dodała Marie-Paule Kieny, rządy do tej pory poinformowały o rozdysponowaniu 65 milionów szczepionek przeciwko A/H1N1, lecz faktyczna liczba jest najprawdopodobniej większa.
Programy szczepień wdrożono w około 40 krajach na świecie. Pod koniec listopada WHO powinna rozpocząć dostarczanie szczepionek do krajów najbiedniejszych.
Kieny poinformowała o "kilkudniowym" opóźnieniu w dostarczaniu szczepionek do ok. 95 krajów. Zapewniła, że wszystkie dawki powinny zostać rozdysponowane w czasie trzech miesięcy.
Od czasu wykrycia nowej grypy na przełomie marca i kwietnia zmarło na nią ponad 6250 osób w 206 krajach - wynika z ostatniego bilansu opublikowanego w piątek przez WHO.pap, em