Na pytanie, które z państw WNP można nazwać najbardziej perspektywicznym partnerem Rosji na arenie międzynarodowej, 43 proc. ankietowanych wskazało Białoruś, 31 - Kazachstan, 9 - Armenię. Po cztery procent badanych wskazało Azerbejdżan i Ukrainę, po trzy - Kirgistan, Mołdawię, Turkmenistan i Uzbekistan. Na końcu listy znalazły się Tadżykistan i Gruzja.
Łukaszenka przyjacielem Moskwy
Podobnie Rosjanie odpowiadali na pytanie o to, który z liderów WNP budzi największe zaufanie. Na pierwszym miejscu znalazł się prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka z 33 proc. wskazań, na drugim - rządzący Kazachstanem Nursułtan Nazarbajew, którego wskazało 28 procent badanych. Na końcu listy plasują się przywódca Tadżykistanu Emomali Rachmonow i Gruzin Micheil Saakaszwili.
Kryzys? Nie na Białorusi
Białoruś i Kazachstan prowadzą też w odpowiedzi na pytanie o to, które z państw WNP jest najbardziej stabilne i odniosło sukces (każde z nich wskazało odpowiednio - 41 i 29 proc.). Na końcu rankingu ponownie znajdują się Gruzja i Tadżykistan. Na pytanie o to, które z państw WNP najlepiej radzi sobie z kryzysem finansowym, najwięcej osób wskazało Białoruś - 24 proc. i Kazachstan - 14 proc. Aż 60 procent badanych miało trudności z odpowiedzią na to pytanie.
Wspólnota Niepodległych Państw powstała w 1991 roku. Przystąpiła do niej wówczas większość państw byłego Związku Radzieckiego. Organizacja miała złagodzić skutki rozpadu ZSRR, promując współpracę w sferze handlu, bezpieczeństwa i podróżowania na obszarze postsowieckim. Gruzja wystąpiła z WNP po wojnie z Rosją o Osetię Południową w 2008 roku.PAP, arb