"Jesteśmy zaalarmowani i głęboko poruszeni tą wiadomością - podało brytyjskie MSZ w oświadczeniu. - Przez najbliższe dni będziemy ponawiać nasz apel do chińskich władz o łaskę dla skazanego". Organizacja obrońców praw człowieka Reprieve, która reprezentuje skazańców z całego świata oczekujących na egzekucję, poinformowała, że chiński Sąd Najwyższy odrzucił apelację Shaikha, co tym samym wyczerpało możliwości dalszych działań prawnych. Według Reprieve ostatnią szansą na ocalenie mu życia byłoby zastosowanie prawa łaski. Organizacja ta zwróciła się do prezydenta Chin Hu Jintao z apelem o ułaskawienie skazanego.
Przemyt drogą do kariery muzycznej?
Shaikh, właściciel niewielkiej firmy w północnym Londynie, został skazany na śmierć w październiku zeszłego roku za wwiezienie walizki z 4 kg heroiny do Urumczi w Chinach. Według Reprieve na wyjazd do Chin skusili Shaikha ludzie, którzy obiecali mu karierę w muzyce popularnej. Organizacja powołuje się przy tym na raport medyczny, mówiący o tym, że Shaikh najprawdopodobniej cierpi na jakąś postać psychozy.
Chińczycy: jest zdrowy, może umrzeć
Brytyjskie MSZ uważa, że przedstawiciele Chin nie uwzględnili - pomimo wielokrotnie zgłaszanych próśb przez prawników Shaikha, premiera Wielkiej Brytanii i innych przedstawicieli brytyjskich i europejskich - stanu zdrowia Shaikha. Jednak rzecznik chińskiego MSZ przekonuje, że nie ma dowodów na to, by Shaikh cierpi na zaburzenia psychiczne.
PAP, arb