W grupie znajdą się państwa-posiadacze znacznej części światowych lasów tropikalnych: Brazylia, Indonezja, Gujana, Gabon i Papua-Nowa Gwinea. Razem będą one koordynować i zachęcać do działań przeciwko wylesianiu.
To właśnie zjawisko w krajach rozwijających się jest przyczyną 17 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych - oznajmił Stoltenberg w oświadczeniu. "Działania na rzecz ochrony lasów tropikalnych mogą stanowić jedną trzecią niezbędnych redukcji emisji (gazów) do 2020 roku" - dodał norweski premier. Wskazał, że takie redukcje będą "najważniejsze, najszybsze i najmniej kosztowne".
Z walki z wylesianiem Norwegia uczyniła jeden ze swych naczelnych tematów w sprawach dotyczących klimatu. Na zakończonej w sobotę światowej konferencji w Kopenhadze Oslo zgodziło się na odblokowanie 1 mld dolarów w ramach natychmiastowej pomocy na walkę z wytrzebianiem lasów. Jest to część trzyletniej pomocy w wysokości 3,5 mld dolarów obiecanej przez Norwegię wspólnie z USA, Wielką Brytanią, Francją, Australią i Japonią.
PAP, mm