Powiedział to, co musiał?
Jednak zdaniem amerykańskich władz wojskowych, wypowiedź Bergdahla należy traktować jako wymuszoną, a to, iż opublikowano ją w święta Bożego Narodzenia, jest godne potępienia. "To obrzydliwy czyn wykorzystania młodego żołnierza, którego najwyraźniej zmuszono do odczytania przygotowanego oświadczenia. Nie odzwierciedla to niczego poza pełną przemocy i podstępu taktyką talibskiej rebelii. Opublikowanie tego wideo w dzień Bożego Narodzenia jest obrazą dla głęboko zaniepokojonych członków rodziny i przyjaciół Bowe'a Bergdahla, demonstrując pogardę dla tradycji religijnych i zasad islamu. Będziemy kontynuować nasze poszukiwania Bowe'a Bergdahla" - napisał w oświadczeniu dyrektor komunikacji sił NATO w Afganistanie, kontradmirał marynarki wojennej USA Gregory Smith.
W nagraniu jeniec ostrzegł również swych kolegów-żołnierzy, że walczą "z bardzo sprytnym narodem, który dokładnie wie, jak nas zabijać i jest niezwykle cierpliwy". Występujący w tym samym filmie rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid wezwał władze USA do dokonania wymiany więźniów za Bergdahla. "Islamski Emirat Afganistanu zażądał i nadal żąda zwolnienia ograniczonej liczby więźniów w zamian za tego amerykańskego jeńca, Bowe'a Roberta Bergdahla" - powiedział rzecznik. Dodał, że stan zdrowia pojmanego jest dobry.
Podpułkownik Tim Marsano z Gwardii Nardowej stanu Idaho opublikował w piątek oświadczenie zamieszkałej pod miastem Hailey rodziny Bergdahla. Apeluje ona do talibów, by "pozwolili naszemu jedynemu synowi wrócić do domu". Do samego jeńca skierowane zostały słowa "Kochamy Cię i wierzymy w Ciebie. Pozostań silny". Marsano spotkał się z rodziną w piątek rano w jej domu. Jak powiedział agencji Associated Press, rodzina nie widziała filmu wideo, ale rozmawiała z innymi krewnymi, którzy go obejrzeli.
Bergdahl wpadł w ręce talibów 30 czerwca w prowincji Paktika w południowo-wschodnim Afganistanie. Miał wtedy 23 lata. W lipcu pojawił się na filmie wideo, wzywając rząd USA, by wycofał swe wojska z Afganistanu.PAP, dar