Także szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle z zadowoleniem przyjął tę decyzję. - To bardzo dobry i słuszny wybór - powiedział. - Premier Tusk dąży do pogłębienia jedności europejskiej i bliskiej przyjaźni polsko-niemieckiej. Tegoroczną nagrodę otrzymuje prawdziwy Europejczyk - dodał Westerwelle. Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego odbędzie się 13 maja w Akwizgranie.
Polski premier kontra nacjonalizm
Jak podkreślono w uzasadnieniu decyzji kapituły, wyróżnienie przyznano Tuskowi doceniając jego "niebanalną biografię w służbie wolności i demokracji oraz w uznaniu szczególnych zasług dla porozumienia i współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z jej europejskimi partnerami". - Tusk jest postacią, która symbolizuje przezwyciężanie nacjonalistycznych tendencji, kiełkujących przede wszystkim we wschodniej Europie - powiedział kuratorium nagrody Juergen Linden.
Jan Paweł II, Geremek i Tusk
Nagroda Karola Wielkiego wraz z symbolicznym dodatkiem pieniężnym, 5 tys. euro, przyznawana jest corocznie od 1950 roku ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej. W ubiegłym roku jej laureatem był założyciel świeckiej, katolickiej Wspólnoty Świętego Idziego, Andrea Riccardi, zaś w roku 2008 kanclerz Niemiec Angela Merkel. W 1998 roku Nagrodę Karola Wielkiego otrzymał Bronisław Geremek, a w roku 2004 jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II.
PAP, arb