Odpady jądrowe z całej Unii Europejskiej już wkrótce mogą być przechowywane w jednym z państw Europy Wschodniej. Budowę specjalnego magazynu planują państwa wytwarzające małą ilość energii atomowej.
Zgodę na podobny projekt wydała już Komisja Europejska, sponsorując projekt SAPIERR (Strategic Action Plan for Implementation of European Regional Repositories - Strategia dla wdrażania europejskich regionalnych magazynów). Rozmowy na ten temat prowadzą państwa Europejskiej Organizacji Składowania Odpadów, założonej w celu zarządzania odpadami radioaktywnymi w skali regionalnej. Jej członkami są Austria, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Włochy.
Kraje te ze względu na małą liczbę reaktorów produkują zbyt niską liczbę odpadów, by budowa własnych magazynów była dla nich opłacalna. Koszty sięgające 2 miliardów euro mogą bez straty ponosić tylko państwa wytwarzające w większości energię jądrową np. Francja i Wielka Brytania.
Teraz najczęściej odpady radioaktywne składowane sa pod ziemią.Podobny do planowanych przez państwa UE magazyn jest już budowany na wschodzie Słowenii w miejscowości Vrbina. Za zgodę lokalne władze otrzymały w zeszłym roku 5 milionów euro, a to z pewnością nie ostateczna suma rekompensaty.
Następne rozmowy w tej sprawie odbędą się najprawdopodobniej w maju. Do tej pory nie zgłosiło się żadne państwo, które chciałoby mieć magazyn u siebie.www.world-nuclear-news.org, "The Times" , DW