Według prokuratury Masłarowa naruszyła ustawę o zamówieniach publicznych przy zleceniu remontu domu socjalnego w południowym mieście Stara Zagora. Firma, wybrana w 2008 roku do przeprowadzenia remontu, dwukrotnie zawyżyła koszty pracy i materiałów.
Masłarowej grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Była minister, która jest posłanką lewicy, zrzekła się immunitetu poselskiego w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wszczęto dochodzenie. We wtorek prokuratura wyznaczyła jej kaucję w wys. 50 tys. lewów (25 tys. euro).
Za remont w Starej Zagorze zapłacono 18,8 mln lewów (9,4 mln euro), o 9,8 mln lewów (4,9 mln euro) powyżej kosztów, na jakie wycenili wykonane tam prace eksperci prokuratury. W dodatku remont okazał się kiepski, część użytych materiałów była niskiej jakości. Dochodzenie pokazało, że za te same prace płacono dwukrotnie. Właściciel firmy Wencesław Draganow, która wzbogaciła się na remoncie, według prokuratury jest bliskim przyjacielem męża byłej minister. Przeciw Draganowowi jednak na razie nie ma zarzutów.
Zastępca sofijskiego prokuratora Roman Wasilew poinformował we wtorek, że zakończone zostało dochodzenie przeciw byłemu premierowi Sergiejowi Staniszewowi i w najbliższych dniach on również zostanie oficjalne oskarżony. Staniszewowi zarzuca się naruszenie zasad pracy z materiałami poufnymi i zgubienie raportu Państwowej Służby Bezpieczeństwa Narodowego.
Najważniejsza sprawa korupcyjna, która w najbliższych dniach ma trafić do sądu, dotyczy skandalicznej wymiany lasów na działki w kurortach nad Morzem Czarnym i w górach. Za te zamiany Bułgarii grożą sankcje ze strony Komisji Europejskiej - przypomniał Wasilew. Głównym oskarżonym jest były minister rolnictwa Walery Cwetanow.
Dzięki praktyce zamian prywatni właściciele otrzymali 3300 hektarów ziemi o łącznej wartości 154 mln lewów (77 mln euro), oddając w zamian państwu 9500 ha mało wartościowych ziem w głębi kraju. Eksperci Banku Światowego, którzy badali tę sprawę, oceniają, że rzeczywista wartość działek nabytych dzięki wymianom i odrolnieniu jest znacznie większa - ponad 1 mld lewów (500 mln euro).
Obecny rząd latem 2009 roku zakazał odrolniania nabytych taką drogą działek, ale wydanych już decyzji nie można cofnąć. Właśnie dzięki takim transakcjom czarnomorskie wybrzeże bułgarskie w ostatnich latach zostało zabudowane ponad wszelką miarę, przekształcając się w prawdziwą betonową dżunglę.
KE uznała, że niskie ceny, za które nabyto drogie tereny, są ukrytymi subsydiami ze strony państwa, i grozi Bułgarii grzywnami przekraczającymi 150 mln euro.
PAP, mm