Szwedzcy posłowie, politycy oraz dziennikarze, którzy przybyli na seminarium, mogli dowiedzieć się znacznie więcej o niezbyt znanej w Szwecji polskiej historii sprzed 70 lat. Szwedzki historyk i dziennikarz Peter Johnsson przedstawił historyczne następstwa zbrodni Stalina, natomiast prof. Kristian Gerner z Uniwersytetu w Lund odniósł się do politycznych skutków wymordowania polskich oficerów i inteligencji.
Niezwykle emocjonalnie zabrzmiała opowieść zaproszonej na spotkanie Elli Carlsson, która opowiedziała o traumie Katynia z perspektywy rodziny. Mąż jej matki zaginął w 1940 roku i przez lata trudno było dowiedzieć się oficjalnie o jego losach. Przy okazji spotkania okazało się, że w sali jest więcej osób ze szwedzko-polskich rodzin, w których ktoś bliski zginął w Katyniu lub innym obozie na wschodzie. W szwedzkim parlamencie pokazano również krótki film dokumentalny, w którym Andrzeja Wajda opowiada o swojej pracy nad filmem "Katyń".
Seminarium zorganizowane zostało przez szwedzko-polską grupę parlamentarną w Riksdagu we współpracy z ambasadą RP w Sztokholmie, Instytutem Polskim w Sztokholmie, a także szwedzką instytucją edukacyjną Forum Foer Levande Historia.
PAP, arb