W drugim punkcie Zgromadzenie Parlamentarne RE wyraża "zaniepokojenie sytuacją mniejszości polskiej na Białorusi, w szczególności ze względu na powtarzające się nękanie członków Związku Polaków i naruszanie ich prawa do stowarzyszania się i zgromadzeń". Na pierwszym miejscu RE potępia stracenie dwóch więźniów skazanych na karę śmierci: Andreja Żuka i Wasila Juzapczuka. Rezolucja głosi, że ich "egzekucje przeprowadzono w marcu 2010 roku w całkowitej tajemnicy i w czasie, gdy Komitet Praw Człowieka przy ONZ poprosił o zawieszenie wykonania kary śmierci na czas zbadania ich spraw".
W kolejnych punktach Zgromadzenie wyraża ubolewanie, że Białoruś nie zaprosiła na niedawne wybory lokalne międzynarodowych obserwatorów oraz że jej władze nie zgodziły się na powołanie w kraju Wschodnioeuropejskiej Szkoły Politologii Rady Europy. Zgromadzenie zaznacza, że "jest gotowe do zaangażowania się w dalszy dialog z władzami Białorusi w odpowiedzi na pozytywny rozwój sytuacji". Powtarza przy tym warunek postępu w kierunku wartości Rady Europy i "jasnego politycznego zobowiązania" władz Białorusi do przyjęcia wartości rady, potwierdzonego działaniami.
W czwartkowej debacie w Strasburgu uczestniczyli Alaksandr Juszkiewicz z parlamentu Białorusi i jeden z liderów białoruskiej opozycji Anatol Labiedźka. Podstawą do rezolucji był raport przygotowany przez Sinikkę Hurskainen, szefową podkomisji ds. Białorusi w ZPRE.PAP, arb