- To nie cięcia lecz masakra piłą łańcuchową w sferze socjalnej - ocenił plan w Bundestagu polityk opozycyjnej SPD Carsten Schneider. Na najbliższą sobotę organizacje lewicowe oraz związki zawodowe zapowiadają ponad 10-tysięczną demonstrację w Berlinie przeciwko programowi oszczędności pod hasłem: "Nie będziemy płacić za ten kryzys". Także w Stuttgarcie ma dojść do protestu.
Niezadowolenie z propozycji rządu otwarcie wyrażają przedstawiciele tzw. gospodarczego skrzydła w partii CDU, którą kieruje kanclerz Merkel. Uważają oni, że planowane oszczędności nieproporcjonalnie obciążają poszczególne grupy społeczne, dlatego - jak twierdzą - należałoby wziąć pod uwagę tymczasową nieznaczną podwyżkę stawki podatku od dochodów powyżej 250 tys. euro rocznie - z obecnych 45 proc. do 47,2 proc. Wśród zwolenników takiego kroku jest przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. - Życzyłbym sobie, aby zasygnalizowano potrzebę wspólnego wysiłku w naszym społeczeństwie także poprzez szczególny wkład ze strony najwięcej zarabiających - ocenił Lammert w rozmowie z gazetą "Rheinische Post". Jego zdaniem, choć oszczędności są konieczne, to dotykają przede wszystkim osoby o średnich i niskich dochodach, a także długotrwale bezrobotnych.
Wszelkie żądania podwyżki podatków dochodowych stanowczo odrzuca jednak partner koalicyjny chadeków, liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP). - Pani kanclerz musi zrobić w tej sprawie porządek na swoim podwórku - oświadczył sekretarz generalny FDP Christian Lindner. Liberałowie sygnalizują, że upieranie się części polityków CDU przy pomysłach podwyżki podatku od najwyższych dochodów, a także likwidacji ulgowej stawki podatku VAT może wpłynąć na decyzję FDP w sprawie wyboru prezydenta Niemiec 30 czerwca. Koalicja chadecko-liberalna wystawiła wspólnego kandydata, premiera Dolnej Saksonii Christiana Wulffa (CDU), lecz część FDP otwarcie sympatyzuje z kandydatem opozycji Joachimem Gauckiem, byłym szefem Urzędu ds. Akt Stasi.
Kanclerz Merkel zażądała zakończenia sporów o pakiet oszczędnościowy. - Będę zabiegać, by program został przyjęty w jego obecnej postaci - oświadczyła. Ostrzegła, że korekty i spory wokół rządowych propozycji nadwerężają zaufanie obywateli do polityków. Zdaniem Merkel program jest "wyważony i słuszny", chociaż zakłada "bolesne decyzje".
Niemieccy komentatorzy sceptycznie oceniają jednak rządowe propozycje cięć. - W przypadku tak dużych programów oszczędnościowych właściwym rozwiązaniem jest udział wszystkich grup społecznych w wysiłku, związanym z oszczędnościami. W ten sposób działania rządu zyskują legitymację opinii publicznej. Rządowi Angeli Merkel nie udało się jednak zaproponować tego rodzaju wyważonego zestawu działań - powiedział politolog z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie Nils Diederich. Jego zdaniem, wiele propozycji zawartych w pakiecie ma symboliczne znaczenie i nie zapewnia wielkich oszczędności. - Dla opinii publicznej znaczenie ma to, że cięcia całkowicie ominą niektóre grupy społeczne. Są to przede wszystkim osoby o wyższych zarobkach, które nie korzystają ze świadczeń socjalnych. Jest to wyraz typowo liberalnej polityki. Chadecja w dużej mierze ugięła się pod presją FDP - dodał ekspert. W jego opinii sytuacja ta odsłoniła słabość przywództwa kanclerz Merkel. - Jest jeszcze jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy przegra ona następne wybory - powiedział.
PAP, arb