W katolickiej archikatedrze im. Najświętszej Maryi Panny w Mińsku poświęcono odtworzone historyczne sztandary, pod którymi w bitwie pod Grunwaldem walczyli rycerze Wielkiego Księstwa Litewskiego - podała telewizja Biełsat. Sztandary zaprojektowali: plastyk Mikoła Kupawa, wiceprzewodniczący społecznego komitetu organizacyjnego ds. uczczenia rocznicy bitwy, oraz heraldyk Anatol Citou. Zostaną one zawiezione przez białoruską delegację na uroczyste obchody rocznicy bitwy w dniach 15-18 lipca na polu grunwaldzkim.
Wśród poświęconych sztandarów znajduje się rekonstrukcja bojowego sztandaru Wielkiego Księstwa Litewskiego, z wizerunkiem Pogoni i Bogurodzicy, oraz chorągwie księstw: mińskiego, wileńskiego i smoleńskiego. Poświęcono także rekonstrukcję bojowego sztandaru wielkiego księcia Witolda. Po ceremonii chór kościoła Świętej Trójcy w Mińsku wykonał pieśń "Bogurodzica".
To niejedyne wydarzenie na Białorusi związane ze zbliżającą się rocznicą bitwy. Jak podało Radio Swaboda, odbyła się prezentacja monografii "Bojarzy bitwy grunwaldzkiej" autorstwa Juryja Bochana, a w nadchodzących dniach planowane są kolejno: konferencja poświęcona wielkiemu księciu Witoldowi, koncert i wystawa malarska. Do Polski pojadą na obchody rocznicy kluby rycerskie z Białorusi.
W bitwie grunwaldzkiej, nazywanej na Białorusi również bitwą dubrowieńską, brało udział rycerstwo wywodzące się z terenów obecnej Białorusi. Tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego znalazła swoje odbicie w białoruskiej symbolice narodowej. W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości godłem państwowym Białorusi była Pogoń, będąca w XIV wieku herbem Wielkiego Księstwa Litewskiego (oraz godłem współczesnej Litwy). W 1996 roku obecny prezydent Alaksandr Łukaszenka doprowadził do zmiany symboli państwowych, zastępując je symboliką wywodzącą się z czasów ZSRR.PAP, arb