Wcześniej w tym miesiącu Unia Europejska wezwała kandydującą do członkostwa Turcję, by radykalnie zreformowała swój wymiar sprawiedliwości wobec nieletnich, który osadził w więzieniach setki kurdyjskich dzieci.
Jak podała państwowa agencja Anatolian, na mocy decyzji parlamentu dzieci uczestniczące w nielegalnych protestach lub szerzące separatystyczną propagandę nie będą już ścigane na mocy ustawodawstwa antyterrorystycznego. Postępowania przeciwko nim oddano w całości sądom dla nieletnich.
Jednocześnie minimalny wymiar kary za udział w nielegalnych protestach skrócono z półtora roku do sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Setki kurdyjskich dzieci - według obrońców praw człowieka, niektóre z nich w wieku zaledwie 11 lat - zostało poddanych represjom karnym przez tureckie władze, walczące z kurdyjską rebelią na południowym wschodzie kraju.
Obecny rząd premiera Tayyipa Erdogana podjął serię reform, ukierunkowanych na zwiększenie praw Kurdów i zakończenie trwającej już 26 lat zbrojnej rebelii separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Konflikt ten pociągnął za sobą śmierć ponad 40 tys. ludzi.
Jednak proces reform uległ spowolnieniu z powodu rozgoryczenia społeczeństwa nasilającymi się w ostatnim czasie aktami przemocy separatystów. Zarówno Turcja, jak też Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznają PKK za organizację terrorystyczną.PAP, PP