Rosja nie poprosiła Unii o pomoc przy gaszeniu pożarów lasów i torfowisk. Pomoc nadchodzi jedynie w ramach dwustronnych kontaktów z siedmiu krajów członkowskich UE, w tym z Polski. Od wielu dni urzędnicy Komisji Europejskiej oczekiwali na sygnał od Rosji w sprawie pomocy w walce z pożarami. Rosja jednak o takie wsparcie nie wystąpiła. Nie tylko do UE, ale także do NATO czy ONZ.
- Sami nie chcieliśmy wychodzić przed szereg i narzucać się z pomocą. Rosja mogłaby to źle przyjąć - donoszą wysokie źródła w Komisji. Także oficjalnie rzecznik KE powtórzył w środę, że Rosja nie wystąpiła o pomoc do UE, ani nie uruchomiła specjalnego Europejskiego Mechanizmu Obrony Cywilnej.
Wraz z płynącymi z Rosji informacjami o rozprzestrzeniających się pożarach siedem krajów członkowskich (Włochy, Bułgaria, Polska, Francja, Niemcy, Estonia i Łotwa) same w ramach dwustronnych kontaktów zaoferowały Rosji pomoc. Ponieważ KE jej nie koordynuje, nie jest w stanie podać dokładnych liczb o wysłanych przez te kraje strażakach i sprzęcie. Podaje jedynie przekazane jej przez stronę rosyjską dane o łącznej pomocy wszystkich państw (siódemki z UE oraz Ukrainy, Turcji, Azerbejdżanu, Białorusi, Armenii i Kazachstanu).
- Zgodnie z dostępnymi dotąd informacjami, chodzi w sumie o 471 osób, 52 ekipy, 6 samolotów i 7 helikopterów - powiedziała rzeczniczka KE Catherine Ray. Rosyjskie MSZ napisało w oświadczeniu po rozmowie telefonicznej Ławrowa i Ashton, że strony poruszyły także kwestie planów współpracy. "Uzgodniono odbycie spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Unii w formacie "1+27" na marginesie sesji Zgromadzenie Ogólnego NZ we wrześniu w Nowym Jorku" - pisze rosyjskie MSZ.
PAP, ps