Od 1989 roku w części indyjskiej - stanie Dżammu i Kaszmir - trwa powstanie separatystów muzułmańskich, w którym według władz życie straciło ponad 47 tys. ludzi, a według obrońców praw człowieka - 70 tys. Indie utrzymują, że to Pakistan zbroi i szkoli kaszmirskich separatystów. Islamabad zaś twierdzi, że jedynie udziela moralnego wsparcia mieszkańcom Kaszmiru w "walce o wolność".
Choć przemoc w Kaszmirze osiągnęła najniższy poziom od wybuchu separatystycznej rebelii, jednak według przedstawicieli władz indyjskich w ostatnim czasie nasiliła się "infiltracja" indyjskiego terytorium przez rebeliantów z terenów Pakistanu.
Od 1947 roku Indie i Pakistan prowadziły ze sobą trzy wojny, w tym dwie o sporny Kaszmir. Po raz czwarty omal nie doszło do otwartego konfliktu w 2002 roku. Cztery lata wcześniej oba kraje przeprowadziły próby z bronią jądrową.
Indyjsko-pakistańskie rozmowy pokojowe rozpoczęły się w 2004 roku, jednak zamachy terrorystyczne w Bombaju w 2008 roku spowodowały zamrożenie kontaktów. Według Indii, Pakistan zrobił zbyt mało, aby powstrzymać terrorystów prowadzących działania z jego terytorium.
W lutym w Delhi oba kraje wznowiły kontakty, zapewniając, że chcą odbudować wzajemne zaufanie, nadszarpnięte po bombajskich atakach. Spotkanie to było wstępem do oficjalnego wznowienia dialogu i postrzegano je raczej jako gest symboliczny.PAP, ps