Wart rozważenia jest też - zdaniem maltańskiego komisarza - zakaz eksponowania papierosów na półkach w sklepach. Jak ocenił Dalli, wzorem do naśladowania są Brytyjczycy, którzy od 2011 r. chcą zabronić sprzedawania papierosów w supermarketach. Dalli opowiada się również za całkowitym zakazem palenia w pomieszczeniach publicznych, w tym restauracjach, środkach transportu i miejscach pracy.
Jak powiedział, każdego roku 650 tysięcy mieszkańców UE umiera z powodu schorzeń, będących skutkiem palenia papierosów. Dodał, że palenie tytoniu zmniejsza produktywność gospodarki z powodu większego odsetka pracowników na zwolnieniach lekarskich i powoduje miliardowe koszty dla systemów ochrony zdrowia.
Komisja Europejska uważa, że dotyczące wyrobów tytoniowych przepisy z 2001 roku są przestarzałe i nie przystają do realiów na rynku. Nie uwzględniają na przykład popularnych ostatnio papierosów elektronicznych czy napojów albo cukierków z dodatkiem nikotyny. Dlatego we wrześniu KE rozpoczęła konsultacje społeczne, na podstawie których ma przedstawić projekt nowelizacji dyrektywy.
zew, PAP