Wśród wymienionych przez Usenko-Czorną ugrupowań są dwie partie opozycyjne, Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, oraz nacjonalistyczna Swoboda. Na czele Silnej Ukrainy stoi natomiast Serhij Tihipko, wicepremier w obecnym rządzie premiera Mykoły Azarowa. Wiceprzewodnicząca CKW wyjaśniła, że kandydaci tych ugrupowań nie są rejestrowani w komisjach wyborczych nawet po orzeczeniach sądów, które zobowiązują komisje do ich rejestracji.
Z drugiej strony - jak tłumaczył inny wiceprzewodniczący CKW Andrij Mahera - istnieją na Ukrainie sądy, które odrzucają pozwy niezarejestrowanych kandydatów, wyjaśniając, iż termin rejestracji już minął. - To dowód, że sądy nie bronią prawa obywateli do kandydowania w wyborach - oświadczył.
W środę Batkiwszczyna Julii Tymoszenko poinformowała, że w związku z przejęciem jej lwowskiego ośrodka przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, ugrupowanie byłej premier ogłasza bojkot wyborów władz lokalnych w obwodzie lwowskim. Bojkot związany jest z tym, że miejscowe komisje wyborcze zarejestrowały do udziału w wyborach fałszywe listy kandydatów Batkiwszczyny, sporządzone i podpisane przez ludzi, lojalnych wobec władz - podało biuro prasowe parlamentarnego Bloku Julii Tymoszenko.
Wcześniej Tymoszenko informowała, że w wyniku podobnych działań Partia Regionów stworzyła fałszywe ośrodki jej własnej partii w obwodach, gdzie cieszy się ona największym poparciem: kijowskim, lwowskim i iwano-frankowskim.
Fałszerstwa wyborów prezydenckich w 2004 roku, których dopuszczał się obóz ówczesnego kandydata obozu władzy Wiktora Janukowycza, doprowadziły na Ukrainie do masowych protestów, znanych jako pomarańczowa rewolucja. W wyniku powtórzonej, sfałszowanej wcześniej drugiej tury głosowania, zwycięstwo w wyborach odniósł wtedy ówczesny kandydat opozycji Wiktor Juszczenko. Rządził on krajem do początku 2010 roku.
zew, PAP