Europejska Polonia robi konkurencję
Mówiąc o celach na nadchodzący rok, prezes KPA podkreślał, że zależy mu na przyciągnięciu do organizacji młodego pokolenia. - Zależy nam na zwiększeniu roli, jaką amerykańska Polonia może odgrywać w strukturach miejskich czy stanowych. Rozmawialiśmy także o tym, co możemy zrobić, by zachęcić młodych ludzi do działania w organizacji, bo od nich zależeć będzie przyszłość - dodał Spula.
Na zakończonym w czwartek posiedzeniu władz KPA na wiceprezesa do spraw polskich wybrano Bożenę Kamińską z Nowego Jorku. - My, jako społeczność polonijna, mamy ogromną konkurencję, jeśli chodzi o Polonię europejską. Musimy sobie zdawać sprawę, że ta Polonia zaczyna się bardzo silnie organizować. Powinniśmy zrobić wszystko, by utrzymać status tego najsilniejszego przedstawiciela Polonii na świecie, jakim zawsze była Polonia w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie - oceniała Kamińska.
"Nie" dla Mausa
Na posiedzeniu KPA poruszono także sprawę wprowadzenia do zestawu lektur obowiązkowych w szkołach w większości amerykańskich stanów komiksu "Maus. Opowieść ocalałego" (Maus: A Survivor's Tale) autorstwa amerykańskiego rysownika Arta Spiegelmana. W komiksie o obozach koncentracyjnych, gdzie wszystkie narodowości przedstawione są jako zwierzęta, Polacy występują jako świnie.
- Rada Dyrektorów KPA zaleciła placówkom Kongresu Polonii Amerykańskiej w poszczególnych stanach wystąpienie z protestem do rad szkolnych w celu wycofania tego antypolskiego komiksu z kanonu obowiązkowych lektur - powiedział Piotr Domaradzki, redaktor naczelny wydawanego w Chicago "Dziennika Związkowego".
zew, PAP