Minister obrony przypomniał, że wspólny pogląd w tej sprawie został uzgodniony w ubiegłym tygodniu podczas konsultacji przed zaplanowanym na 19-20 listopada szczytem NATO w Lizbonie między prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami MSZ i MON. - Ten pogląd mówi o tym, że datą graniczną dla obecności całego NATO w Afganistanie jest rok 2014" - zaznaczył szef MON. Dodał, że ten właśnie rok jako graniczna data obecności wojsk NATO w Afganistanie zostanie prawdopodobnie przyjęty na szczycie w Lizbonie. "Natomiast my musimy decydować o naszym kontyngencie biorąc pod uwagę nasze własne sprawy - zaznaczył.
Klich powiedział, że podczas posiedzenia RBN szef SLD Grzegorz Napieralski pozostał przy swoim stanowisku, iż wojska polskie powinny opuścić Afganistan w 2011 r. - W mojej ocenie, w ocenie pana prezydenta, w ocenie całego rządu to byłoby nierozsądne - podkreślił minister.
Wcześniej, po posiedzeniu RBN, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej mówił, że NATO zakłada początek przekazywania odpowiedzialności za poszczególne prowincje Afganistanu władzom afgańskim w pierwszej połowie 2011 r. i zakończenie tej operacji - zgodnie z życzeniem prezydenta Hamida Karzaja - do 2014 r. - Stanowisko Polski jest od dłuższego czasu jasne. Chcielibyśmy w naszej strefie zakończyć misję bojową w 2012 r., zmienić charakter naszego zaangażowania w misję treningowo-szkoleniową oraz wsparcia i pomocy, natomiast jeśli chodzi o zupełne wyjście z Afganistanu, zakładamy, że uczynimy to w ramach strategii uzgodnionej z sojusznikami - mówił Koziej.
Polski Kontyngent Wojskowy uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). W ramach tej operacji zapewnia bezpieczeństwo w prowincji Ghazni, w tym ochronę drogi Kabul-Kandahar oraz drogi Ghazni-Sharana na terenie prowincji. Liczy on 2600 żołnierzy, odwód strategiczny to 400 żołnierzy w Polsce z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie. W Lizbonie NATO ma przyjąć nową koncepcję strategiczną i uzgodnić terminarz przejmowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo Afganistanu przez miejscowe wojsko i policję do końca 2014 r.
pap, ps