W ocenie Saryusz-Wolskiego, najwcześniej do Unii zostanie przyjęta Chorwacja, która wniosek o członkostwo złożyła w 2003 roku i zamknęła już 25 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. - Najkrótsza droga do członkostwa jest dla Chorwacji - powiedział europoseł po spotkaniu z komisarzem Fuele. - Chorwacja powinna zakończyć wszystkie przygotowania w 2011 r., jeszcze podczas polskiej prezydencji - dodał. Jego zdaniem, bliska członkostwa jest także Islandia. - Finisz chorwacki i islandzki jest w miarę prosty - ocenił. Saryusz-Wolski zwrócił uwagę, że najwięcej zastrzeżeń kierowanych jest obecnie pod adresem Turcji. - Mieszany obraz jest też, jeśli chodzi o Bałkany - dodał. Jak powiedział, najwięcej pracy w przypadku państw bałkańskich wymaga podniesienie jakości administracji i sądownictwa oraz ograniczenie korupcji.
W przedstawionym we wtorek dokumencie komisja zaproponowała przyznanie Czarnogórze statusu państwa kandydującego i zaleciła otwarcie negocjacji w sprawie unijnego członkostwa z Czarnogórą i Albanią. KE potwierdza w nim również, że Chorwacja wkracza w końcową fazę przygotowań do przystąpienia do Wspólnoty, zaś negocjacje z Turcją posuwają się do przodu, choć w powolnym tempie. KE przypomniała, że w lipcu rozpoczęto negocjacje członkowskie z Islandią, która nie powinna mieć zbyt dużo problemów z przystąpieniem do UE, gdyż kraj ten jest już członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz strefy Schengen, więc duża część jego prawodawstwa jest już zgodna z prawem wspólnotowym.
Komisja ponowiła ponadto swoje zalecenie z zeszłego roku w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii i potwierdziła europejskie perspektywy dla Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Wniosek Serbii o członkostwo w UE jest właśnie rozpatrywany. Komisja Europejska z zadowoleniem zwróciła uwagę, że w krajach aspirujących do członkostwa coraz bardziej widoczne są efekty prowadzonych reform. Jako przykład podała Serbię, Czarnogórę i Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, których obywatele już od ubiegłego roku mogą podróżować po UE bez wiz. Podobne ułatwienia jeszcze w tym roku mają objąć także obywateli Albanii oraz Bośni i Hercegowiny.
zew, PAP