Destrukcja stosunków
Nawiązując do konkurencji w Europie o trasy gazociągów i ropociągów, Putin oświadczył: "To jest prawdziwa wojna. Wiecie, jaką obstrukcję zorganizowali nam nasi polscy bracia. Tylko dlatego, że zrezygnowaliśmy z drugiej rury przez ich terytorium. Oni już mają jeden rurociąg, chcieli mieć drugi, a kiedy my, dążąc do dywersyfikacji, postanowiliśmy, że druga rura przejdzie pod dnem Morza Bałtyckiego, zorganizowali nam światowy skandal. Doszło do destrukcji dwustronnych stosunków".
Do opublikowania stenogramu rozmów z Putinem z jego poprzedniej wizyty w Bułgarii zobowiązał kancelarię Pyrwanowa Sofijski Sąd Administracyjny na wniosek dziennikarza prowincjonalnego tygodnika "Desant", który w marcu zwrócił się o zgodę na wgląd do stenogramu. Gdy nie otrzymał odpowiedzi, złożył do sądu skargę na milczącą odmowę ze strony kancelarii prezydenckiej. Orzeczenie sądu ogłoszono w piątek wieczorem. Nakazał on upublicznienie dokumentu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Szlem w energetyce
Stenogram nie zawiera nieznanych faktów. Podczas rozmów, które odbyły się 18 stycznia 2008 r., Bułgaria i Rosja wstępnie porozumiały się co do realizacji trzech dużych regionalnych projektów energetycznych z rosyjskim udziałem: gazociągu pod Morzem Czarnym South Stream, ropociągu Burgas-Aleksandrupolis omijającego cieśninę Bosfor oraz budowy drugiej elektrowni atomowej przez rosyjski Atomstrojeksport. Po tych rozmowach Pyrwanow komentował, że Bułgaria wywalczyła "wielkiego szlema w energetyce".
Stenogram ukazał się na internetowej stronie prezydenta na kilka godzin przed pierwszą od 2008 r. wizytą Władimira Putina w Sofii, tym razem w charakterze premiera. Jej celem jest przyspieszenie projektów, o których była mowa prawie trzy lata temu. Zostały one zamrożone po powołaniu w Bułgarii centroprawicowego rządu Bojko Borysowa w lipcu 2009 r. Stenogram został opublikowany, choć kancelaria prezydenta mogła się odwołać od decyzji sofijskiego sądu do wyższej instancji.
zew, PAP