Po raz pierwszy planowi, który dotąd przestawiany tylko w ogólnych zarysach, towarzyszy konkretny harmonogram - zauważa AP. - Opierając się na warunkach w terenie, a także wskutek zwiększeniu liczebności sił międzynarodowych w zeszłym roku, można obecnie rozpocząć przekazywanie odpowiedzialności stronie afgańskiej - powiedział doradca prezydenta Obamy ds. Afganistanu Douglas Lute. W swojej wypowiedzi Lute odniósł się do decyzji Obamy z zeszłego roku o wysłaniu do Afganistanu dodatkowych 30 tys. żołnierzy.
Przed przekazaniem prowincji afgańskim siłom bezpieczeństwa, przedstawiciele strony afgańskiej i NATO będą musieli ocenić, czy będą one w stanie zapewnić bezpieczeństwo, oraz czy miejscowy rząd jest dość silny, by przejąć władzę - wyjaśnił przedstawiciel sił koalicji, chcący zachować anonimowość. Pod uwagę zostaną też wzięte ewentualne nierozwiązane konflikty, które mogłyby zdestabilizować sytuację na danym obszarze.
Ponadto państwa NATO mają podpisać długoterminową umowę partnerską z Afganistanem, skupiającą się na szkoleniu afgańskich sił bezpieczeństwa także po 2014 roku. Przywódcy 28 państw NATO spotkają się w stolicy Portugalii, Lizbonie, w dniach 19-21 listopada na dorocznym szczycie. Na szczyt został zaproszony prezydent Miedwiediew.
pap, ps