W raporcie o swej misji "dobrych usług" na Cyprze, który przedstawił w Radzie Bezpieczeństwa, sekretarz generalny potwierdził gotowość ONZ do wsparcia wszelkich wysiłków dla sukcesu negocjacji. Przypomniał, że od września roku 2008, gdy liderzy społeczności grecko-cypryjskiej i turecko-cypryjskiej rozpoczęli "pełnowymiarowe negocjacje" w sprawie uregulowania kwestii cypryjskiej, odbyli 88 spotkań, ale, jak podkreślił, o sukcesie negocjacji nie świadczy liczba spotkań, lecz postęp w poszukiwaniu rozwiązań trudnych spraw.
Zdaniem Ban Ki Muna okoliczności polityczne w drugim kwartale przyszłego roku nie będą sprzyjać prowadzeniu konstruktywnych rozmów. Sekretarz generalny ONZ miał na myśli wybory parlamentarne w Republice Cypryjskiej w maju i czerwcowe wybory w Turcji.
Cypr od roku 1974 jest podzielony między należącą do UE (grecką) Republikę Cypru a Republikę Turecką Cypru Północnego uznawaną tylko przez Turcję. Mimo że strony poczyniły pewne postępy w rozmowach, w których rolę mediatora pełni ONZ, wciąż są dalekie od porozumienia. Ban Ki Mun zapowiedział kolejne spotkanie z liderami obu społeczności w styczniu w Genewie; zaapelował do obu stron, aby "przygotowały praktyczny plan".
pap, ps