Hariri chce pozyskać poparcie Iranu - pisze Reuters - by zapobiec wybuchowi zamieszek, jeśli wspierany przez ONZ trybunał skaże członków szyickiego Hezbollahu za zabicie w 2005 roku jego ojca, ówczesnego premiera, Rafika Haririego. Hezbollah popierany jest przez Iran i Syrię. Libańscy politycy obawiają się, że skazanie członków Hezbollahu może doprowadzić od konfrontacji i starć między szyickimi zwolennikami tej organizacji a sunnickimi sprzymierzeńcami premiera.
- Stabilność, bezpieczeństwo i jedność Libanu odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu (jego) wewnętrznych i regionalnych problemów - powiedział dziennikarzom Hariri.
- Liban stawiał i stawiać będzie opór syjonistycznemu reżimowi - oświadczył premier i dodał: - Palestyna, Syria, Liban, Irak i Iran zawsze stały w obliczu niebezpieczeństwa. Zatem jedność Arabów i Iranu jest sprawą wielkiej wagi.
W wojnie Izraela z Hezbollahem w 2006 roku zginęło 1200 Libańczyków, głównie cywilów. Po stronie izraelskiej było 158 ofiar, prawie wyłącznie żołnierzy.
Iran również postrzega Izrael, jako zagrożenie, ponieważ państwo żydowskie nie wyklucza militarnego ataku na Iran, aby nie pozwolić mu na zbudowanie broni nuklearnej.
Zachodni dyplomaci oceniają, że wyrok w sprawie członków Hezbollahu, oskarżanych o zorganizowanie zamachu, w którym zginął Rafik Hariri może zapaść na początku przyszłego roku. Zamach pochłonął życie także 21 innych ofiar.
W połowie października prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad złożył swą pierwszą państwową wizytę w Libanie. Zostało to zinterpretowane, jako wyraz poparcia dla Hezbollahu, który jest uznawany za kluczowego sojusznika Teheranu w tym kraju.pap, em