Zachodni dyplomaci i analitycy nie oczekują przełomu w sprawie irańskiego programu jądrowego. Zachód obawia się, że Iran dąży do wyprodukowania broni jądrowej, Teheran zaś utrzymuje, że wzbogaca uran wyłącznie do produkcji elektryczności. Zależnie od stopnia wzbogacenia uran może być wykorzystany w elektrowniach jądrowych i jako paliwo rozszczepialne do broni jądrowej. Ahmadineżad powiedział, że jego kraj ma prawo do wzbogacania uranu i nie będzie tego negocjować. - Pełny cykl wzbogacania uranu i produkcja paliwa są podstawowymi prawami państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i nie podlegają negocjacjom - oświadczył prezydent Iranu.
Światowe mocarstwa chcą, by Teheran ograniczył swój program jądrowy w zamian za pakiet korzyści handlowych, proponowany mu od 2006 roku. - Będziemy negocjować ze sobą kwestie współpracy nuklearnej - powiedział Ahmadineżad. - Zawsze byliśmy gotowi do współpracy jądrowej, ale negocjacji w kwestii naszych oczywistych praw nuklearnych nie podejmiemy. Jesteśmy teraz gotowi do rozmów o handlu jądrowym.
Ahmadineżad mówił też, że wrogowie Iranu wykorzystali kod komputerowy, aby spowodować "ograniczone" problemy w pracy wirówek do wzbogacania uranu w irańskich zakładach. - Udało im się wywołać problemy z częścią naszych wirówek poprzez oprogramowanie, które zainstalowali w elementach elektronicznych - powiedział, dodając, że irańscy eksperci już się z tym uporali. W zeszłym tygodniu Iran miał problemy techniczne ze swymi urządzeniami do wzbogacania uranu, ale nie jest jasne, w jakim stopniu było to skutkiem działania wirusa komputerowego Stuxnet. Eksperci do spraw bezpieczeństwa są zdania, że wirus Stuxnet mógł być wprowadzony przez Izrael lub inne wrogie wobec Iranu państwo w celu zdezorganizowania irańskiego programu atomowego.
zew, PAP