Nowy parlament Kirgistanu ustalił 30 listopada, że koalicja rządząca zostanie sformowana przez trzy z pięciu partii, które w październikowych wyborach zdobyły miejsca w parlamencie. Pierwszą próbę sformowania koalicji podjęły Socjaldemokratyczna Partia Kirgistanu, partia Respublika i Ata-Meken (Socjalistyczna Partia "Ojczyzna"), proponujące na stanowisko premiera szefa socjaldemokratów Ałmazbeka Atambajewa. Przywódca Respubliki Omurbek Babanow miał być wicepremierem, a lider Ata-Meken Omurbek Tekebajew - szefem parlamentu.
W październikowych wyborach partia Ata-Żurt zdobyła 28 mandatów w 120-osobowym parlamencie. Prorosyjski ruch Ar-Namys zdobył 25 mandatów, a nowe ugrupowanie Respublika - 23 miejsca. Prorządowe ugrupowania Partia Socjaldemokratyczna i Ata-Meken zdobyły odpowiednio 26 i 18 miejsc. W czerwcowym referendum konstytucyjnym potwierdzono, że Kirgistan będzie po wyborach republiką parlamentarną. Ograniczono władzę prezydenta.
Sytuacja w Kirgistanie pozostaje niestabilna, zwłaszcza na południu kraju, gdzie w połowie czerwca w regionie Oszu i Dżalalabadu zginęło prawie 400 osób, a tysiące zostały bez dachu nad głową w następstwie zamieszek na tle etnicznym między Kirgizami a przedstawicielami mniejszości uzbeckiejPAP, arb