Na wspólnym posiedzeniu komisji posłowie jednogłośnie przyjęli specjalne stanowisko w sprawie Litwy. "Komisje Spraw Zagranicznych i Łączności z Polakami za Granicą wyrażają głębokie zaniepokojenie z powodu planowanych zmian legislacyjnych, dotyczących sposobu funkcjonowania polskojęzycznej oświaty w Republice Litewskiej" - napisali posłowie. "Wniesiona do Sejmu Republiki Litewskiej ustawa oznacza istotne pogorszenie sytuacji Polaków na Litwie i pozostaje w rażącej sprzeczności z powszechnie stosowaną w Europie zasadą nieumniejszania praw nabytych przez mniejszość narodową" - ocenili polscy posłowie.
Projekt nowelizacji ustawy o oświacie zawiera - zdaniem mniejszości polskiej na Litwie - dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskiej, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach egzaminu maturalnego z języka litewskiego.
Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach szkół mniejszości narodowych i pozostawienie tam jedynie szkół litewskich. W ocenie społeczności polskiej, jeśli nowelizacja wejdzie w życie, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę. Z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.
Wiceszef Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński (PiS) wyraził przed przyjęciem stanowiska opinię, że jest ono zbyt łagodne. Także zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) powiedział, że jeśli litewski Sejm jednak przyjmie niekorzystną dla Polaków mieszkających na Litwie ustawę oświatową, będzie on wnioskował, żeby stanowisko w tej sprawie w styczniu zajął polski parlament na posiedzeniu plenarnym. - I żeby to było stanowisko zdecydowanie ostrzejsze - zapowiedział polityk PO.
zew, PAP