Słowacja i Polska od lat stoją na czele czeskich rankingów opinii o innych krajach. Stosunek do nich od 2000 roku utrzymuje się na niemal niezmiennym poziomie. Największe zmiany notuje się w przypadku stosunków z Austrią. Jeszcze w 2002 roku za negatywne uznawało je 71 proc. Czechów, natomiast dziś przeciwne zdanie wyraża 81 proc. badanych. Analitycy przypisują zmianę wygaszeniu sporu o czeską elektrownię atomową w Temelinie, przeciwko której jeszcze kilka lat temu Austriacy ostro protestowali.
Za dobre Czesi uznają również relacje z Niemcami; pozytywnie ocenia je 89 proc. ankietowanych. Podobnie jak w przypadku Austrii, także tutaj doszło do poprawy. CVVM twierdzi, że nastąpiło to dzięki odejściu Niemców od wezwań do rezygnacji przez Pragę z wprowadzonych w 1945 roku tzw. dekretów Benesza. Na mocy dekretów prezydenta Edvarda Benesza po wojnie Czechosłowacja pozbawiła majątku i obywatelstwa około 2 mln Niemców sudeckich.
W ramach sondaż zapytano też ankietowanych o ocenę relacji z innymi państwami świata. Najlepiej wypadły Wielka Brytania (84 proc. pozytywnych opinii), Stany Zjednoczone (83 proc.), Francja (82 proc.) i Włochy (79 proc.). Najgorzej - Iran (15 proc. pozytywnych ocen) i Izrael (35 proc.). Nieznaczną poprawę zanotowały uważane dotychczas za przeciętne relacje z Rosją (56 proc.) i Chinami (44 proc.).
Badanie CVVM przeprowadził między 8 a 15 listopada na próbie 1020 osób powyżej piętnastego roku życia. Wyniki ogłoszono w tym tygodniu.pap, ps