Wpływowy antyamerykański duchowny szyicki Muktada as-Sadr po kilkuletnim pobycie na emigracji w Iranie powrócił do Iraku, po tym gdy jego ugrupowanie zgodziło się wejść do nowego irackiego rządu - poinformowali oficjalni przedstawiciele sadrystów.
Mazan al-Sadi, sadrystowski duchowny z Bagdadu, powiedział, iż Sadr przybył z wizytą do świętego miasta szyitów, Nadżafu na południu Iraku. Setki jego zwolenników zgromadziły się przy tamtejszym mauzoleum imama Alego, skandując "Tak, tak dla Muktady". Inni zebrali się przed jego domem i biurem, gdzie podjęto rygorystyczne przedsięwzięcia ochronne. Według Sadiego, Sadr odwiedził również grób swego ojca, zanim udał się do rodzinnego domu w Hananie. Rzecznik irackiego rządu Ali al-Dabbagh powiedział, iż powrót Sadra jest korzystny dla stabilizacji politycznej.
Podległe Sadrowi ugrupowanie zbrojne, zwane Armią Mahdiego, w roku 2004 dwukrotnie podjęło zbrojną rewoltę przeciwko siłom amerykańskim. Iracki premier Nuri al-Maliki spacyfikował w 2008 roku sadrystów, którzy w większości złożyli broń. Władze USA traktują ich nadal podejrzliwie.
Muktada as-Sadr zbiegł do Iranu w roku 2006 lub 2007, po tym gdy wydano wobec niego nakaz aresztowania. Według sadrystów, rząd zagwarantował mu teraz wolność i bezpieczeństwo. - Amerykanie nie będą się sprzeciwiali jego powrotowi. Powrót ten oznacza, że Muktada będzie poza kontrolą irańską i będzie działał zgodnie z priorytetami Iraku - ocenił iracki analityk polityczny Ibrahim al-Sumajdaje.
PAP, arb