5+1 lada dzień
Salehi wygłosił te uwagi na niespełna tydzień przed kolejnym spotkaniem grupy 5 + 1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) na temat programu nuklearnego Iranu, który Zachód uznaje za prace nad stworzeniem broni jądrowej. Spotkanie grupy 5 + 1 ma się odbyć w Stambule między 21 a 22 stycznia.
Również w sobotę Iran otworzył swe instalacje nuklearne dla siedmiu ambasadorów akredytowanych przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) oraz dla wysłanników Węgier, które sprawują w tym półroczu rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się AFP, do zwiedzania instalacji nuklearnych nie zaproszono przedstawicieli USA, Francji i Niemiec, czyli krajów wchodzących w skład grupy 5 + 1.
Tylko Iran pokazuje
Zaproszenia wystosowanego przez Teheran nie przyjęły Chiny i Rosja. W czwartek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że choć zaproszenie do zwiedzenia irańskich instalacji nuklearnych "zasługuje na uwagę", to nie zastąpi to inspekcji przeprowadzonej przez MAEA, a Moskwa nie weźmie udziału w dwudniowym programie zwiedzania fabryk w Araku i w Natanz. W podobnych słowach uczestnictwa w programie odmówili przedstawiciele UE, podkreślając, że to eksperci MAEA "są osobami, które powinny dokonać inspekcji irańskich instalacji".
Instalacje nuklearne mają zwiedzić wysłannicy Egiptu, Wenezueli, Kuby, Syrii, Omanu oraz przedstawiciele Ligii Arabskiej. Według oficjalnej irańskiej agencji IRNA grupa ta udała się w sobotę do nieskończonej jeszcze instalacji w Araku. Komentując zaproszenie do zwiedzenia tych obiektów, Salehi powiedział w piątek, że "ponieważ żaden kraj na świecie nie pokazuje swych instalacji atomowych, to jest znak, że program nuklearny Iranu ma charakter pokojowy".
zew, PAP