Rosyjski prezydent nazwał ratyfikację "bardzo istotnym wydarzeniem dla naszego kraju". - W przyszłości trzeba będzie podjąć nowe decyzje, ale to już inna historia - dodał. Prezydent zaznaczył, że układ wejdzie w życie, gdy nastąpi wymiana ratyfikowanych dokumentów między szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem i sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Ma do tego dojść na jednym z najbliższych spotkań między nimi.
25 stycznia nowy START ratyfikowała Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu. 26 stycznia zrobiła to izba wyższa - Rada Federacji. Nowy START zakłada, że każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START, i o 30 proc. mniej, niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku. Jednocześnie układ zezwala stronom na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem jest to pułap o ponad połowę niższy.
Nowy układ prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, podpisali w kwietniu 2010 roku, a 22 grudnia ubiegłego roku ratyfikował go amerykański Senat.PAP, arb