Tokio ostro skrytykowało podróż na sporne Kuryle w listopadzie ubiegłego roku prezydenta Miedwiediewa. Zdaniem Naryszkina takie stanowisko Japonii sprawiło, że "kontynuowanie omawiania problemu terytorialnego traci sens". Jednocześnie przedstawiciel Kremla podkreślił, że strona rosyjska w dalszym ciągu jest gotowa do prowadzenia z Japonią negocjacji w sprawie układu pokojowego, lecz, jak powiedział, "bez warunków wstępnych i jednostronnych historycznych teorii". Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia nie podpisały układu pokojowego po drugiej wojnie światowej.
Tokio, które domaga się od Moskwy zwrotu grupy wysp z archipelagu Kurylów, zajętych w końcowym okresie II wojny światowej przez wojska radzieckie, ostro skrytykowało wizytę na nich prezydenta Miedwiediewa, a także ministra obrony Anatolija Sierdiukowa. Moskwa z kolei skrytykowała jako "zdecydowanie niedyplomatyczne" i "nie do przyjęcia". Spór o cztery wyspy wypłynął także w piątek na spotkaniu szefów dyplomacji Japonii i Rosji.
Maehara oświadczył w piątek, że obie strony powinny szukać dróg rozwiązania sporu. - Między Rosją i Japonią istnieje problem terytorialny, ale powinniśmy wysilić nasze umysły dla jego przezwyciężenia. Jest to w interesie obu państw i wzmocniłoby więzi gospodarcze - zaznaczył japoński minister.pap, ps