51-letni Boreh powiedział w piątek, że jeżeli wróci do Dżibuti, zostanie z pewnością wtrącony do więzienia i niewykluczone, że będzie torturowany. - W obliczu wydarzeń w Tunezji i Egipcie instynkt prezydenta prowadzić będzie do przemocy wobec rosnącej liczby demonstrantów. My naprawdę chcemy pokojowych demonstracji, podczas których ludzie mogą wyrażać swe dążenia do wolności, demokratycznej zmiany rządu, ponieważ ten rząd jest przy władzy od 34 lat. Ludzie chcą zmian - podkreślił.
W Dżibuti nie ma żadnych zagranicznych dziennikarzy; są jedynie międzynarodowe organizacje pozarządowe. Jedna z nich - Democracy International - ma monitorować kwietniowe wybory prezydenckie. Szef tej grupy, Chris Hennemeyer, powiedział AP, że Dżibuti powoli i ostrożnie rozszerza swą polityczną przestrzeń, lecz brakuje tam alternatywnych mediów, ruchów obywatelskich i znaczących opozycyjnych partii politycznych. - Nie sądzę, aby doszło tu do wybuchu powstania ludowego. Uważam jednak, że rządzący będą musieli liczyć się z rosnącymi szeregami opozycji - uważa.
Pierwszy wiec antyprezydencki w Dżibuti odbył się 28 stycznia po piątkowym modłach. Wzięło w nim udział 2-3 tysiące ludzi. 5 lutego kolejną demonstrację policja rozproszyła gazem łzawiącym i gumowymi kulami. 9 lutego przewodniczący Ligi Praw Człowieka w Dżibuti Jean-Paul Noel Abdi został aresztowany po tym, gdy poinformował o aresztowaniu studentów i członków partii opozycyjnych za udział w demonstracjach.
zew, PAP