Rządy Polski i Izraela - napisano w oświadczeniu - będą też wspierać i pogłębiać dialog oraz współpracę m.in. w kwestiach strategicznych, gospodarce, przemyśle zbrojeniowym i sferze badawczo-rozwojowej, w tym także w branży kosmicznej.
Premierzy Polski i Izraela rozmawiali w Jerozolimie m.in. o współpracy obu krajów w dziedzinie obronności i służb specjalnych. - To, że znaleźliśmy wspólny język w tak ważnych dziedzinach jak obronność i współpraca służb, ma swoją szczególną wagę w świecie, gdzie potęgują się rozmaite zagrożenia - ocenił polski premier. Według Tuska, relacje między Polską a Izraelem zostały przeniesione "na najwyższy praktyczny poziom współpracy, jakim są systematyczne konsultacje międzyrządowe". - Nasze rozmowy są nie tylko na najwyższym możliwym poziomie i angażują nie tylko premierów, ale całe rządy. Są rozmowami bez hipokryzji, nasyconymi wieloma konkretami, także w tych najtrudniejszych dziedzinach współpracy - dodał szef polskiego rządu.Tusk podkreślił również, że Izrael ma prawo oczekiwać od opinii międzynarodowej, w tym od UE, pełnego wsparcia tam, gdzie gwarantuje stabilność, bezpieczeństwo i pokój w regionie. - Na naszą pomoc i współpracę w tej kwestii drodzy przyjaciele możecie liczyć, także w ramach naszych obowiązków i zadań w Unii. Ten komunikat przywiozłem tutaj do Izraela z pełnym przeświadczeniem, że realizacja tej zapowiedzi leży w interesie wszystkich ludzi - powiedział premier. Zdaniem szefa polskiego rządu, dla Izraela, Bliskiego Wschodu, a także dla Europy bardzo ważne jest bezpieczeństwo państwa Izrael i stabilność w regionie. - Nie można w żadnym wypadku pomijać, redukować, wykluczać tej kwestii w rozmowach międzynarodowych, bilateralnych, także w Unii Europejskiej za naszej prezydencji, bo byłoby nieuczciwe, nieskuteczne, zupełnie bezzasadne - podkreślił Tusk.
Premier oświadczył, że wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu mają identyczny pogląd na to, jak dbać o polityczną i historyczną reputację Polski i Izraela. Tusk wyraził też słowa uznania dla Izraela za współuczestnictwo "w utrzymaniu na trwałe tragicznych pamiątek Holokaustu w Polsce". Mówiąc o wymianie młodzieży, premier podkreślił, że "potrafimy coraz częściej naszych młodych gościć w Polsce, gościć w Izraelu po to, aby rozmawiać już nie tylko o przeszłości - chociaż o tym trzeba rozmawiać - ale także o przyszłości".
PAP, arb