Na Litwie rozpoczął się powszechny spis ludności - siódmy w historii kraju, drugi w niepodległej Litwie i pierwszy, gdy kraj został członkiem Unii Europejskiej. Spis ludności potrawa dwa miesiące. Wstępne wyniki będą znane na początku września.
Przez pierwsze dwa tygodnie spis ludności będzie się odbywał wyłącznie drogą elektroniczną. Do tych, którzy nie wypełnią formularzy za pośrednictwem internetu, przyjdą rachmistrzowie. Jako pierwsza formularz drogą elektroniczną przesłała prezydent kraju Dalia Grybauskaite. Podkreśliła, że obecny spis pomoże określić dalszy rozwój kraju. - Już dawno nie dysponujemy dokładną informacją, ilu nas jest, jakie mamy wykształcenie, co robimy. A taka informacja jest konieczna, by określić, czego nam brakuje i w jakich dziedzinach - wyjaśniła prezydent.
W trakcie powszechnego spisu ludności należy m.in. odpowiedzieć na pytanie dotyczące miejsca zamieszkania, rodziny, migracji, zajęcia, wykształcenia, wyznania, narodowości.
Pierwszy powszechny spis ludności na Litwie został przeprowadzony w 1923 roku. Cztery spisy odbyły się w okresie radzieckim, ostatni - w niepodległej Litwie w 2001 roku. Według ostatniego spisu ludności na Litwie mieszka 3,484 mln osób. Liczba Polaków na Litwie wynosi 234 tys. - są oni najliczniejsza mniejszością narodową w tym kraju i stanowią 6,7 proc. populacji Litwy.
PAP, arb