Swoją wiedzę o tym, czym jest prezydencja w Unii Europejskiej jedynie 1 proc. badanych określił jako bardzo dużą, a 17 proc. jako dużą. Jako małą swą wiedzę na ten temat określiło 46 proc. ankietowanych, 20 proc. jako bardzo małą, a 16 proc. stwierdziło, że nic nie wie o tym, czym jest prezydencja. Równocześnie ponad połowa badanych (53 proc.) jest zdania, że ich wiedza nt. prezydencji im "osobiście wystarcza"; przeciwnego zdania jest 33 proc. respondentów.
Według TNS OBOP, pomimo iż wiedza o tym, czym jest prezydencja jest mała, to ponad połowa (55 proc.) badanych wierzy, że Polska dobrze poradzi sobie z jej pełnieniem; 18 proc. jest przeciwnego zdania. Jak podkreśla sondażownia, ocena tych szans zależy też m.in. od sympatii partyjnych, mierzonych deklaracjami wyborczymi. W sukces polskiej prezydencji wierzy 71 proc. sympatyków PO i 69 proc. wyborców PSL, a wyraźniej mniej w ten sukces wierzą sympatycy PiS (52 proc.) i ugrupowania Polska Jest Najważniejsza (56 proc.). Największymi optymistami, co do naszej prezydencji są wyborcy SLD - 76 proc. z nich uważa, że Polska odniesie sukces.
Sondaż zrealizowano w dniach 3-6 lutego na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.pap, ps