OIC skupia 57 państw, liczących w sumie ponad miliard muzułmanów. Agencja AFP zauważa, że w posiedzeniu OIC uczestniczył przedstawiciel libijskich władz lojalnych wobec pułkownika Muammara Kadafiego; od trzech tygodni w Libii trwa antyrządowe powstanie. W poniedziałek wieczorem za ustanowieniem strefy zakazu lotów nad Libią opowiedziała się Rada Współpracy Zatoki Perskiej, skupiająca sześć państw arabskich tego regionu: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar, Oman i Bahrajn.
Wcześniej Francja i Wielka Brytania deklarowały poparcie dla utworzenia nad Libią strefy zakazu lotów, jeśli siły Kadafiego nie zaprzestaną ataków przeciwko ludności cywilnej. W ubiegłym tygodniu Pentagon oświadczył, że wprowadzenie zakazu lotów wojskowych nad Libią byłoby trudną i niebezpieczną operacją militarną, sugerując, że pragnie tego uniknąć.
Do tej opinii przychylił się również w poniedziałek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Odrzucił sugestie, że Sojusz powinien sam ustanowić strefę zakazu lotów nad Libią; podkreślił, że jest to bardzo skomplikowana operacja, która wymaga poważnych środków militarnych.
zew, PAP