- Teraz oczywiście szykujemy się do rocznicy katastrofy polskiego samolotu i jak przystało na Cerkiew, przede wszystkim chcemy uczcić ten smutny dzień naszą żarliwą modlitwą za ofiary. Oczywiście odbędzie się panichida (modlitwa za zmarłych) w soborze uspieńskim, ale będą także nabożeństwa w innych cerkwiach, tam gdzie parafianie sobie tego zażyczą. Nie możemy też zapomnieć o samym miejscu tragedii, gdzie również odbędzie się nabożeństwo o spokój dusz - zapowiedział sekretarz eparchii. Ojciec Serafin zaznaczył, że tego rodzaju obchody zawsze odbywają się w obwodzie smoleńskim z udziałem Cerkwi. - Władze zapraszają przedstawicieli eparchii do udziału w przygotowaniu planów i biorą pod uwagę nasze zdanie - podkreślił.
- Zależy nam przede wszystkim na tym, by ludzie - i Polacy, i Rosjanie - zachowali w swoich sercach dobrą pamięć o ofiarach i modlili się za nie, i aby ta tragedia, do której doszło na smoleńskiej ziemi, jeszcze raz pokazała całemu światu i nam wszystkim, że bez względu na sprawy, które mogły nas różnić w przeszłości, nasze narody mają wspólne słowiańskie korzenie i zostały oświecone światłem nauki Chrystusowej. Dlatego - jak przystało na chrześcijan - powinny przejawiać wzajemną miłość, szacunek, współczucie, miłosierdzie i zrozumienie - tłumaczył sekretarz eparchii. Dodał, że tragedia, do której doszło rok temu, "nie pozostawiła obojętnymi nie tylko władz obwodu smoleńskiego, ale także smoleńskiej eparchii - zarówno duchowieństwa, jak i wiernych".
O. Serafin ocenił, że Cerkiew ma bardzo dobre i konstruktywne stosunki z katolicką parafią w Smoleńsku. - Z proboszczem parafii katolickiej spotykamy się podczas uroczystości w Katyniu. W ramach upamiętniania ofiar na Memoriale zawsze odbywają się prawosławne i katolickie nabożeństwa. W prawosławnych uczestniczy proboszcz katolickiej parafii, a przedstawiciele prawosławnej eparchii są obecni na mszach w polskiej części Memoriału Katyńskiego - podkreślił. Duchowny dodał, że Polacy stanowią największą grupę wśród cudzoziemców odwiedzających sobór uspieński, i są po nim także oprowadzane wycieczki w języku polskim. - Uwagę Polaków przyciąga szczególnie ikona Matki Bożej Hodigitria, która bardzo przypomina obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Modlą się przy niej - powiedział.PAP, arb