Z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych ze źródeł zbliżonych do rządu, wynika, że Cameron chciał w Londynie rozmawiać z Tuskiem tylko o sprawie Libii, tymczasem szef polskiego rządu chciał omówić z brytyjskim premierem także kilka istotnych tematów europejskich.
- Polski rząd nie podjął jeszcze decyzji o zaangażowaniu w interwencję w Libii, natomiast podejrzewamy, że rząd angielski mógłby chcieć w czasie tej wizyty wywrzeć na nas presję, żebyśmy się zadeklarowali, że my też będziemy interweniowali w Libii. Polski rząd takiej deklaracji na tym etapie nie chce dać, nie teraz. W związku z tym lepiej, żeby ta wizyta została przeniesiona na inny termin - powiedział PAP rozmówca z otoczenia rządu.
Tusk mówił w piątek, że jest zdania, iż w sprawie Libii, Polska powinna prezentować "rozsądek i powściągliwość". Jak deklarował, w ramach swoich możliwości nasz kraj może rozważyć udział w humanitarnej akcji ogólnoeuropejskiej dla ludności cywilnej w Libii. Premier podkreślił, że "jeśli chodzi o konflikt zbrojny i ewentualność interwencji, to Polska pozycja będzie jednoznaczna - powściągliwość i spokojne reagowanie".
Tusk pytany wcześniej o wizytę w Londynie powiedział, że może być ona szansą na głębszą współpracę z Wielką Brytanią w ramach Unii Europejskiej. - Wielka Brytania, to kraj z którym częściej mamy różnice w Unii, niż wspólne interesy, ale wydaje się, że nadszedł czas, abyśmy zaczęli ustalać, co jest dla nas wspólne i co moglibyśmy razem zrobić. Sygnały z Londynu są bardzo obiecujące - zaznaczył.
Służby prasowe brytyjskiego premiera poinformowały, że wizytę przełożono z "inicjatywy strony polskiej", która uznała, że w świetle sytuacji międzynarodowej "może być lepiej, jeśli do spotkania obu premierów dojdzie w innym terminie". Według przedstawicielki biura prasowego Downing Street w tle tej decyzji była napięta sytuacja w Libii. Do wizyty Tuska w Wielkiej Brytanii może dojść w ciągu kilku tygodni.
zew, PAP