Przyjęta w ubiegły czwartek nowelizacja ustawy przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą wykładane w języku litewskim. W litewskim języku w całości będzie wykładamy przedmiot - podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z nową ustawą, od 2013 w szkołach litewskich i mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.
Natomiast w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół, w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie i pozostawiane będą jedynie szkoły litewskie.
Prezydent Grybauskaite nie otrzymała nowelizacji ustawy o oświacie, którą ma podpisać w ciągu dziesięciu dni od dnia jej otrzymania. W ubiegłym tygodniu rzecznik prezydent Linas Balsys powiedział, że ostateczną decyzję w sprawie ustawy prezydent podejmie dopiero po dogłębnym zapoznaniu się z nią. Zaznaczył jednak, że przy zatwierdzaniu nowelizacji, uwagi prezydent zostały uwzględnione. Wcześniej prezydent Dalia Grybauskaite zapowiadała, że "podpisze tylko taką ustawę, która będzie lustrzanym odbiciem tego, co mają Litwini w Polsce".
Litwini twierdzą, że przyjęta nowelizacja ustawy o oświacie jest właśnie tym lustrzanym obiciem. Polacy na Litwie twierdzą natomiast, że po wejściu w życie ustawy, sytuacja szkół polskich na Litwie będzie gorsza w porównaniu do tej, jaką mają szkoły litewskie w Polsce.
zew, PAP