Od dnia katastrofy, czyli 11 marca, IOM pomogła opuścić Japonię ponad stu obcokrajowcom. Tokijski oddział organizacji ocenia, że na dotkniętych kataklizmem terenach wciąż przebywa kilka tysięcy obywateli innych państw.
Program IOM-u ma pomóc przede wszystkim obcokrajowcom, którzy przebywali w prefekturach Aomori, Iwate, Yamagata, Miyagi, Fukushima, Tochigi, Ibaraki i Chiba, gdy nastąpiło trzęsienie ziemi, i których "bezpośrednio dotknęły" trzęsienie ziemi, fala tsunami lub zagrożenie promieniowaniem z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima.
W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wdowom i osobom nieletnim, które wskutek trzęsienia zostały pozbawione dorosłego opiekuna. IOM opłaca koszt transportu do najbliższego lotniska i zakup biletu w jedną stronę do kraju pochodzenia.
Według prowizorycznego bilansu w trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca śmierć poniosło co najmniej 10 066 osób, a 17 442 zaginęły. Straty szacowane są wstępnie na ponad 200 mld euro, nie licząc strat przedsiębiorstw i konsekwencji wycieku nuklearnego.pap, em