Sami Egipcjanie powściągliwie wypowiadają się na temat tego, co się dzieje u ich sąsiada. - (Muammar) Kadafi nienawidzi Egiptu. Bardzo współczujemy Libijczykom i solidaryzujemy się z nimi w walce - powiedział Ahmud pracownik jednego z hoteli w Szarm el-Szejk. Zapytany, czy jakiś Libijczyk mógłby liczyć na pracę w jego hotelu, odparł, że sami Egipcjanie mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
Również Hasan, który prowadzi sklepik w Szarm el-Szejk, uważa, że Egipt najpierw sam powinien uporać się z problemami, jakie powstały po rewolucji. - Pomagamy Libijczykom w obozach dla uchodźców. Mój brat tam pracuje i opowiada o strasznych historiach, jakie spotkały ludzi uciekających z terenów walk - mówi. Ani on, ani jego znajomi nie słyszeli, aby jakaś libijska rodzina dotarła do tej nadmorskiej miejscowości. - To jest za daleko, prędzej do Kairu, tam mają większe szanse na znalezienie pracy - podsumowuje.
Polka Katarzyna Grabowska, która od 10 lat mieszka w Egipcie, uważa, że najpierw Egipcjanie muszą rozwiązać problemy Beduinów. - Nie należy się dziwić, że obserwujemy niechęć wobec ewentualnego napływu Libijczyków do Egiptu. Rewolucja wyzwoliła w Beduinach potrzebę własnych praw. Oni chcą się kształcić, pracować, nie chcą żyć tylko na pustyni. To dla Egiptu jest dodatkowy problem, z którym muszą się uporać - zwróciła uwagę.
W Szarm el-Szejk, miejscowości położonej na półwyspie Synaj nad Morzem Czerwonym, mieszka ok. 45 tys. ludzi. Praktycznie wszyscy utrzymują się z turystyki.
pap, ps