Benedykt XVI wspominał, że Jan Paweł II jeszcze jako kard. Karol Wojtyła uczestniczył w Soborze Watykańskim II i zdawał sobie sprawę, że poświęcenie Maryi ostatniego rozdziału dokumentu o Kościele oznaczało wskazanie na nią, jako wzór dla każdego chrześcijanina. - Tę logiczną wizję błogosławiony Jan Paweł II odkrył już w młodości, a następnie pogłębiał i zachowywał przez całe życie - powiedział Benedykt XVI . Papież przypomniał też, że Jan Paweł II umieścił symbol maryjny w swoim herbie biskupim i zawołaniu: "Totus tuus" - "Cały Twój".
"Papież, który pomógł chrześcijanom"
Zwracając się do pielgrzymów z polski Benedykt XVI powiedział po polsku, że "Jan Paweł II swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię".
Ojciec Święty przypomniał testament Jana Pawła II, w którym napisał on, że czuje się dłużnikiem Soboru Watykańskiego II. Benedykt XVI przywołał też słowa z inauguracji pontyfikatu swojego poprzednika "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!" - To, o co nowo wybrany papież prosił wszystkich, sam wcześniej uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma, z siłą, którą czerpał z Boga tendencję, która wydawała się być nieodwracalna - mówił w homilii Benedykt XVI.
- Swoim świadectwem wiary miłości, i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności - powiedział po polsku Benedykt XVI."Pan go doświadczył, on pozostał skałą"
- Karol Wojtyła zasiadł na Stolicy Piotrowej przynosząc ze sobą głęboką refleksję nad konfrontacją pomiędzy marksizmem i chrześcijaństwem, skupioną na człowieku - podkreślał Benedykt XVI. Papież przypomniał, że przesłanie Jana Pawła II brzmiało: "człowiek jest drogą Kościoła, a Chrystus jest drogą człowieka". - Kierując się tym przesłaniem Jan Paweł II poprowadził Lud Boży do przekroczenia progu trzeciego tysiąclecia, który ze względu na Chrystusa mógł nazwać progiem nadziei - mówił Benedykt XVI. Papież dodał, że Jan Paweł II "ukierunkował chrześcijaństwo ku przyszłości". - Bożej przyszłości, wykraczającej poza historię, lecz również w niej zakorzenionej. Ten ładunek nadziei, który w pewien sposób został zawłaszczony przez marksizm oraz ideologię postępu, słusznie oddał on chrześcijaństwu - powiedział Benedykt XVI.
Papież wspomniał także swoją długoletnią współpracę z Janem Paweł II. - Już wcześniej miałem możliwość poznania i docenienia jego osoby, lecz od 1982 r., gdy wezwał mnie do Rzymu na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, przez kolejne 23 lata mogłem być przy nim i coraz bardziej go podziwiać. Moja posługa była wspierana jego głęboką duchowością i bogactwem jego intuicji. Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy. A potem świadectwo jego cierpienia. Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodną z wolą Chrystusa - dodał Benedykt XVI.Papież zakończył swoją homilię prośbą o błogosławieństwo skierowaną do Jana Pawła II. - Tyle razy błogosławiłeś nas z tego placu. Dzisiaj prosimy Cię, Ojcze Święty, błogosław nas. Amen - zakończył swoje wystąpienie Benedykt XVI.
Na zakończenie mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II Benedykt XVI odmówił modlitwę Regina coeli, po której pozdrowił w kilku językach, w tym po polsku, uczestników liturgii. Po polsku papież powiedział: "Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków biorących udział w tej beatyfikacji osobiście lub za pośrednictwem środków przekazu. Pozdrawiam kardynałów, biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych. Pozdrawiam przedstawicieli władz państwowych i terytorialnych, na czele z Panem Prezydentem. Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego Rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej Ojczyzny dar pokoju, jedności i wszelkiej pomyślności".
PAP, arb