- Wobec coraz większego stosowania (przez Muammara Kadafiego) sił morskich, NATO nie miało innego wyjścia poza podjęciem zdecydowanej akcji w celu ochronę ludności cywilnej Libii i morskich sił Sojuszu - stwierdził zastępca dowódcy sił NATO zaangażowanych w Libii, wiceadmirał Russell Harding. - Samoloty NATO zbombardowały okręty wojenne zatapiając osiem jednostek" - dodał Harding. Oświadczył, że cele NATO mają charakter militarny i "bezpośrednio związany z systematycznymi atakami reżimu Kadafiego na ludność libijską". Atakowano tylko okręty wojenne nie mające zastosowania cywilnego.
Komunikat podkreśla, że Kadafi używając coraz częściej sił morskich zakłóca w coraz większym stopniu dostarczanie ludności pomocy humanitarnej i "wykazuje jasny zamiar atakowania sił NATO". Nieco później NATO poinformowało o zatrzymaniu tankowca za paliwem przeznaczonym dla wojsk Kadafiego.
Fakt nalotu na port w Trypolisie i uszkodzenia jednostki pływającej potwierdził na konferencji prasowej rzecznik władz reżimowych Musa Ibrahim. Nie sprecyzował czy chodzi o okręt wojenny, czy statek handlowy. - Niezależnie od tego jaka to była jednostka, był to bez wątpienia jasny sygnał wysłany przez NATO pod adresem międzynarodowych kompanii żeglugowych aby nie wysyłały więcej statków do Libii - powiedział Ibrahim. W godzinę po ataku nadał płonął jeden ze statków w porcie, nad którym unosił się słup dymu. Świadkowie powiedzieli dziennikarzowi AFP, że słyszeli co najmniej 4 eksplozje w porcie.
Trypolis, gdzie znajduje się kompleks budynków rządowych i siedziba Muammara Kadafiego, jest obecnie prawie codziennie atakowany przez lotnictwo NATO, które rozpoczęło 19 marca interwencję w Libii. Celem interwencji ma być - według deklaracji NATO - ochrona ludności cywilnej przed atakami wojsk Kadafiego.
zew, PAP