Według różnych źródeł w marszu, który rozpoczął się przy pomniku Stepana Bandery, a zakończył obok pomnika Tarasa Szewczenki, uczestniczyło od dwóch do pięciu tysięcy osób. Obecni byli m.in. przewodniczący rad obwodowych Lwowa i Tarnopola, członkowie partii Swoboda, Ołeh Pańkewycz i Ołeksij Kajda.
"Uwolnić więźniów politycznych", "Ręce precz od patriotów!", "Uwaga! Czerwony terror!" - głosiły transparenty. Uczestnicy marszu nieśli ogromną, niebiesko-żółtą ukraińską flagę państwową, oraz flagi Swobody.
Trzej przetrzymywani we lwowskich aresztach członkowie partii Swoboda zostali zatrzymani przez milicję w związku ze starciami, do których doszło 9 maja, w obchodzonym na Ukrainie Dniu Zwycięstwa w II wojnie światowej.
Do Lwowa przyjechali wówczas przedstawiciele organizacji prorosyjskich, którzy rozwinęli w mieście 30-metrową czerwoną flagę, symbolizującą triumf ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami. W odpowiedzi członkowie Swobody zaatakowali autobus z weteranami Armii Czerwonej, a następnie palili i deptali komunistyczne flagi w centrum miasta. Członkowie Swobody odebrali także rosyjskiemu konsulowi generalnemu wieniec, który zamierzał on złożyć na cmentarzu żołnierzy radzieckich.
W wyniku tych zajść jeden członek Swobody został postrzelony z broni na gumowe pociski, a inny znalazł się w szpitalu po uderzeniu milicyjną pałką w głowę. Kilku działaczy Swobody aresztowano. Trzech z nich do dziś przebywa w areszcie. Członkom organizacji prorosyjskich milicja pozwoliła opuścić miasto.
Ukraińska opozycja uznała, że zajścia we Lwowie zostały sprowokowane przez władze, które podżegają nacjonalistów rosyjskich i ukraińskich w ich kraju do konfliktów, by odciągnąć uwagę społeczeństwa od problemów gospodarczych oraz drastycznego wzrostu cen przy jednoczesnej stagnacji płac.
W kwietniu ukraińska koalicja parlamentarna, zdominowana przez prorosyjską Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, wprowadziła obowiązek wywieszania na Ukrainie czerwonej flagi w Dniu Zwycięstwa. W odpowiedzi miejska rada Lwowa uchwaliła zakaz używania symboli nazizmu i komunizmu w tym mieście.em, pap