Europosłowie wskazują w rezolucji, że w Rosji zapadają "politycznie motywowane wyroki sądowe na przeciwników politycznych" (np. Michaiła Chodorowskiego), trwa "tłumienie wolności mediów" czy "dyskryminacja mniejszości seksualnych". Eurodeputowani krytykują też utrudnienia, jakie przy rejestracji napotykają opozycyjne partie polityczne przed wyborami do Dumy, niższej izby parlamentu, w 2011 roku. Podkreślają też konieczność wyjaśnienia okoliczności śmierci Siergieja Magnickiego. Jako przykład braku wolności słowa i swobody zgromadzeń podają szósty z rzędu zakaz organizacji parady równości w Moskwie. Wytykają też korupcję w wymiarze sprawiedliwości.
- Od 1994 roku nic się nie zmieniło w naszych instytucjonalnych stosunkach z Rosją. Jest oczywiste, że potrzebujemy nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy. Ale powinno to iść w parze z rzeczywistymi postępami w zakresie demokracji i państwa prawa - ocenił niemiecki deputowany, wiceszef frakcji liberalnej Alexander Graf Lambsdorff. Polityk zaapelował, by w związku z brakiem konkretnych efektów szczytów UE-Rosja ograniczyć ich liczbę z dwóch rocznie do jednego, natomiast rozwojem stosunków UE-Rosja powinna według niego bardziej zająć się Europejska Służba Działań Zewnętrznych.
Odnotowując toczące się rozmowy UE z Rosją na temat kolejnych ułatwień wizowych, PE podkreśla w rezolucji, że "powinny one współgrać z procesem wprowadzania ułatwień wizowych wobec krajów Partnerstwa Wschodniego". Ponadto europosłowie wezwali szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by domagała się od Rosji, aby "zaprzestała wydawania paszportów osobom zamieszkującym okupowane prowincje Osetii Południowej i Abchazji". "Rosja powinna natychmiast wycofać swoje wojska z tych gruzińskich prowincji" - dodają europosłowie. W rezolucji przekonują też, że dostawy surowców naturalnych "nie powinny być wykorzystywane jako narzędzie polityczne". Nawiązując do tragicznej w skutkach awarii w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima, posłowie apelują o przeprowadzanie także w Rosji "naprawdę ambitnych testów warunków skrajnych w elektrowniach jądrowych".
Zdaniem PE, członkostwo Rosji w WTO "zwiększy zaufanie inwestorów i pomoże Rosji przyciągnąć więcej zagranicznych inwestycji". Jednocześnie PE wzywa władze rosyjskie, żeby nie dopuszczały się nadużyć i nie uzasadniały względami sanitarnymi niedopuszczalnych praktyk protekcjonistycznych, takich jak obecny zakaz wszelkiego importu warzyw z UE. "Rosja powinna także powstrzymać się od stosowania innych utrudnień w handlu, takich jak unia celna pomiędzy Rosją, Kazachstanem i Białorusią, która doprowadziła do wzrostu skonsolidowanych taryf celnych" - apelują posłowie.
PAP, arb