Irańska komisja nadzoru prasy zezwoliła na publikowanie od soboty głównego proreformatorskiego dziennika kraju "Etemad", który był objęty zakazem publikacji przez 15 miesięcy.
"Uczciwy sędzia, co jest rzadkością w wymiarze sprawiedliwości, zdecydował, że dziennik może być ponownie publikowany" - napisał redaktor naczelny dziennika, były deputowany Elias Hazrati na łamach gazety. "Etemad" został objęty zakazem w marcu ubiegłego roku na podstawie artykułu prawa prasowego, który pozwala na zamknięcie gazety za pogwałcenie bezpieczeństwa i obraźliwe artykuły.
"Dziękujemy Bogu, że jesteśmy świadkami nowego świtu dla »Etemadu«. Mamy nadzieję, że dotrzyma swych obietnic prawidłowego informowania mieszkańców, tak jak dawniej" - napisał na pierwszej stronie były proreformatorski prezydent z lat 1997-2005 Mohammad Chatami. W obronie "Etamadu" występowała m.in. organizacja Reporterzy bez Granic.
Dziennikarze w Iranie narzekają, że Teheran od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich, których wyniki spotkały się z szerokimi protestami, zamyka wydawnictwa sympatyzujące z opozycją. Od 2000 roku w Iranie zamknięto ponad 120 proreformatorskich gazet.
zew, PAP